Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Nowotwory kości

Foto
Foto
Foto
Coraz częściej w ostatnich czasach trafiają do nas zwierzęta z różnego rodzaju nowotworami.
Najczęściej występującymi u naszych pacjentów są nowotwory krwi (chłoniaki), nowotwory gruczołu mlekowego (gruczolaki i gruczolakoraki), nowotwory prostaty (raki), nowotwory gruczołów przyodbytowych (gruczolakoraki), nowotwory płuc (głównie jako przerzuty raków i gruczolakoraków) oraz nowotwory kości. Te ostatnie są stosunkowo rzadkimi ale należą do najbardziej agresywnych i również najbardziej bolesnych.
Właśnie ze względu na ból właściciele stosunkowo szybko trafiają do lekarza ze swoim pupilkiem. Niestety bez specjalistycznego badania radiologicznego nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy kulawizna jest wywołana tylko "naciągnięciem" ścięgna czy może dzieje się w kości lub w stawie coś poważniejszego. Ponadto nawet jeśli stwierdzimy w badaniu RTG agresywną zmianę kości to nadal nie wiemy czy nie jest to przypadkiem infekcja kości. Aby wykluczyć chorobę nowotworową należy pobrać wycinek takiej kości do badania histopatologicznego.

Reasumując: nie bagatelizujcie kulawizny u pieska lub innych trudności w poruszaniu się!!! Trzeba jak najszybciej wykonać zdjęcia RTG ponieważ zbyt późno wykryty nowotwór kości nie daje szans na uratowanie życia zwierzęcia.

Na zdjęciach przedstawiamy jeden z rzadziej występujących nowotworów: nowotwór wywodzący się ze stawu, a konkretnie z błony maziowej torebki stawowej - synoviosarcoma. Bardzo agresywny i bardzo bolesny dla psa. Niestety zbyt późno wykryty. Nawet po amputacji kończyny liczne przerzuty zabiły pieska w kilka miesięcy.

Aktualności
ŚWIATOWY DZIEŃ PSA
 Wszystkim Psiakom  z okazji  ich ŚWIĘTA Życzymy  Wszystkiego Najlepszego 

Kamienie
Jak ważna jest odpowiednia dieta twojego pupila  żeby nie doszło do takiej kamicy pecherza moczowego

Kotek po wypadku
 przepuklina przeponowa

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.